Popularne atrakcje turystyczne w Tatrach, które musisz odwiedzić!


Morskie Oko

Jest największym jeziorem w Tatrach. Leży w Dolinie Rybiego Potoku na wysokości 1395 m n.p.m. Zbiornik ma pochodzenie polodowcowe, a krystalicznie czysta woda w zielonym odcieniu wypełnia misę skalną wydrążoną tu przez lodowce. Znajduje się tu schronisko PTTK, gdzie można pokrzepić się pyszną szarlotką i dobrą kawą. Ci, których nie zmęczył 8-kilometrowy marsz z parkingu mogą ruszyć dalej. Bardzo blisko znajduje się Czarny Staw pod Rysami, z którego widać dobrze całe Morskie Oko. Śmiałkowie wyruszają stąd także na Rysy (najwyższy szczyt Tatr polskich), Mnicha, czy Granaty (należą do najtrudniejszego szlaku turystycznego w Tatrach – Orlej Preci).

Chcąc dostać się z domku „Pod strzechą” do Morskiego Oka można pojechać autem lub skorzystać z lokalnych przewoźników. Należy wybrać bus jadący w kierunku Palenicy Białczańskiej (trasa: ok. 25 km, czas jazdy: ok. 35-50 minut).

Dolina Chochołowska

Stanowi największą i najdłuższą dolinę na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Rozciąga się malowniczo na długości 10 km i powierzchni 35km2. Szlak biegnie dnem doliny i kończy się na pięknej, rozległej Polanie Chochołowskiej, gdzie znajduje się kaplica św. Jana Chrzciciela, a także schronisko PTTK z popisową szarlotką z polewą jagodową. Stąd prowadzą szlaki na Trzydniowiański Wierch, na Wołowiec i na Grzesia. Szczególnie warto odwiedzić to miejsce wiosną, gdy cała polana pokrywa się dywanem krokusów.

Goście domku „Pod strzechą”, którzy chcieliby wybrać się do Doliny Chochołowskiej mogą dojechać tam własnym autem – aż do parkingu w Witowie przy Siwej Polanie. Dojeżdżają tu także busy z Zakopanego (trasa: ok. 12 km; czas jazdy: ok. 20 minut). Samą dolinę można pokonać pieszu lub wynająć rower (w jedną lub w dwie strony).

Giewont

Jest to masyw górski leżący w Tatrach Zachodnich, zaś jego wierzchołek – przez wielu nazywany po prostu Giewontem – to Wielki Giewont i sięga na 1894 m n.p.m. Charakterystycznym jego punktem jest metalowy krzyż. Konstrukcja ma 17,5 m wysokości i została tu wniesiona przez parafian w 1901 roku, którzy w ten sposób chcieli uczcić urodziny Jezusa Chrystusa. Z tą górą wiąże się także legenda o śpiących rycerzach, mających obudzić się, gdy Polska znajdzie się w wielkim niebezpieczeństwie. Wystarczy przyjrzeć się masywowi, by nabrać przekonania, że przypomina śpiącego rycerza.

Z domku „Pod strzechą” można podjechać autem na parking „Start na Giewont” oddalony o ok. 5km. Kursują również lokalni przewoźnicy i podwożą busami do tego miejsca. Wielu miłośników wędrówek decyduje się też dojść pieszo aż na sam szczyt.

Gubałówka

To jedna z największych atrakcji turystycznych, każdego roku odwiedzana przez turystów kuszonych piękną panoramą Zakopanego, jaka rozciąga się z wysokości 1123 m n.p.m. Wzniesienie znajduje się w północno-zachodniej części miasta, a u jego stóp mieści się targ, na którym można zakupić regionalne pamiątki, także oryginalnego oscypka – lokalny wyrób z mleka owczego. Podejście pod górę nie należy do trudnych, ale jest dość strome. Dotarcie z Krupówek na szczyt zajmuje około 45 minut. Szybciej można dostać się tu kolejką linowo-terenową, istniejącą tu od 1938 roku i zmodernizowaną w 2001 roku. Bilety na przejazd można kupić na miejscu oraz przez Internet. Oprócz przepięknego widoku atrakcją Gubałówki jest zjeżdżalnia grawitacyjna.

Kasprowy Wierch

Istnieje także kilka szlaków, które można wybrać, aby pieszo dostać się na szczyt i jest to warta rozważenia propozycja, ponieważ w drodze będą towarzyszyć Wam przepiękne widoki. Szlak zielony wiedzie z Kuźnic przez Myślenickie Turnie i Dolinę Gorczykową aż na szczyt. Trasa oznakowana na niebiesko także rozpoczyna się w Kuźnicach i prowadzi przez las na Boczań, a następnie grzbietem Skupniowego Upłazu aż do Przełęczy między Kopami i tu łączy się z żółtym szlakiem, prowadząc aż do schroniska Muraowaniec i dalej na Kasprowy Wierch. Szlak żółty zaczyna się w Kuźnicach i wiedzie przez Dolinę Jaworzynki. Na Kasprowym Wierchu znajdują się dwie piękne trasy do zjazdów narciarskich.

Dolina Kościeliska

Uważana jest za szczególnie malowniczą z uwagi na rozciągającą się wokół panoramę, a także biegnący jej dnem Potok Kościeliski. Dolina była przez lata wykorzystywana jako miejsce wypasu owiec, dziś zaś stanowi bardzo popularne miejsce turystyczne. Długość doliny wynosi 9 km i posiada liczne odgałęzienia, co pozwala spędzić całe dnie na odkrywaniu jej tajemniczych zakątków oraz pokonywanie popularnych szlaków. Do chętnie odwiedzanych miejsc w Dolinie Kościeliskiej należą: Wyżnia Kira Miętusia, Ścieżka nad Reglami, kapliczka zbójnicka, Jaskinia Mroźna, Jaskinia Obłazkowa, Jasknia Raptawicka, Smerczyński Staw oraz powszechnie znane Schroniska PTTK na Hali Ornak na wysokości 1100 m n.p.m. z pyszną szarlotką.

4/26
CLOSE