Długi weekend w Zakopanem


Malownicze krajobrazy Tatrzańskiego Parku Narodowego, bliskość licznych basenów termalnych oraz bogata oferta gastronomiczna i kulturalna Zakopanego sprawiają, że warto odwiedzić to miejsce choćby podczas kilkudniowego wyjazdu. Polska stolica Tatr idealnie nadaje się na wyjazd na Majówkę, ale też zachwyca podczas przedłużonego weekendu w okolicach świąt Bożego Ciała bądź Matki Boskiej Zielnej, które obchodzone są tu z poszanowaniem tradycji oraz lokalnym folklorem.

Majówka w Zakopanem

Wyjazd w góry w okresie wiosennym to doskonały pomysł. Podczas pobytu w Zakopanym w pierwszych dniach maja można już udać się na pierwsze wędrówki po górach. W Dolinach często już nie ma śniegu, co pozwala przechadzać się nawet niedoświadczonym wspinaczom, zaś wiele szlaków powyżej granicy schronisk również pozbawiona jest śniegu – mimo wszystko warto być dobrze przygotowanym. Ponadto w całym mieście panuje wówczas przyjemna atmosfera wypoczynku, a miasto organizuje liczne wydarzenia, jak np. Wiosna Jazzowa Zakopane, Majówka w Bukowiśkim Centrum Kultury „Dom Ludowy”, majówka z parowozem pod Tatrami.

Boże Ciało w górach

Zgodnie z kalendarzem świąt katolickich Boże Ciało, jako święto ruchome, może wypaść najwcześniej 21 maja, a najpóźniej 24 czerwca. Jego datę wyznacza się zawsze na 60 dni po Wielkanocy. Przypada na piękny okres przełomu wiosny i lata bądź rozkwitłego w pełni lata. W Zakopanem oraz podhalańskich parafiach obchodzone jest bardzo uroczyście. Po nabożeństwach można obejrzeć procesje górali i góralek w tradycyjnych strojach, niosących chorągwie i przechodzących ulicami miasteczek oraz drogami wiejskimi.

Matki Boskiej Zielnej w otoczeniu przyrody

Tradycja obchodów święta Matki Boskiej Zielnej w Zakopanem ma już wielowiekową historię. Górale i góralki w strojach ludowych udają się rodzinami, by poświęcić kwiaty i zioła. Kościoły Zakopanego i okolicznych miasteczek oraz wsi urzekają wówczas pięknym zapachem i kolorowymi korowodami. Uroczystości zawsze wypadają na 15 sierpnia. Pełnia lata sprawia, że to także doskonały czas na wędrówki po górach, gdyż nawet w najwyższych partiach pozostaje już niewiele śniegu.

4/26
CLOSE