Tatrzańskie atrakcje turystyczne dla zaawansowanych


Orla Perć

Jest to najtrudniejszy szlak turystyczny w polskich Tatrach, który obrósł już licznymi legendami. Pomysł utworzenia tej trasy powstał na początku XX wieku, a inicjatorem jej wytyczenia był Franciszek Henryk Nowicki – polski poeta, ale projekt szlaku opracował i przedstawił ks. Walenty Gadowski, który brał udział także w jego budowie. Szlak był zamknięty w latach 1925-1953. Z uwagi na bezpieczeństwo turystów w 2007 roku wprowadzono ruch jednokierunkowy – z Zawratu, gdzie rozpoczyna się szlak, w kierunku przełęczy Krzyżne, gdzie trasa się kończy.

Orla Perć dzieli się na kilka odcinków, które rozgraniczają najbardziej charakterystyczne punkty jak: Kozia Przełęcz (2137 m n.p.m), Kozi Wierch (2291 m n.p.m), Zadni Granat ( 2240 m n.p.m), Skrajny Granat (2226 m n.p.m). Szlak rozpoczyna się prostym podejściem, ale już po kilku chwilach zaczynają się pierwsze zabezpieczenia w postaci łańcuchów, na trasie można spotkać także drabinki (niektóre kończące się przepaścią). Szlak dostarcza mocnych wrażeń, ale żeby się na niego wybrać należy być już dobrze zaprawionym w wędrówkach górskich oraz odpowiednio ubranym (obowiązkowo buty górskie z dobrym bieżnikiem na podeszwie).

Rysy

Jest to najwyższy szczyt górski w Polsce położony na wysokości 2499 m n.p.m. Tak oryginalna nazwa wywodzi się od ukośnego żlebu zauważalnego w masywie (tzw. rysy). Pomimo jednak wysokości oraz trasy, która nie należy do najłatwiejszych jest to najczęściej zdobywany ze szczytów tatrzańskich.

Pierwszy odcinek wiedzie wzdłuż drogi asfaltowej aż do Morskiego Oka i jest to bardzo łatwa do pokonania trasa, niestety długa i zajmuje dużo czasu. Kolejnym punktem na szlaku jest Czarny Staw pod Rysami na wysokości 1580 m n.p.m. Po obejściu lewą stroną zbiornika zaczyna się prawdziwa przygoda, tam już zapuszczają się Ci, którzy chcą zdobywać Rysy. Koniecznie należy być odpowiednio ubranym (buty górskie to podstawa) i przygotowanym. Po kilku chwilach podejścia pojawiają się łańcuchy i prowadzą aż na sam wierzchołek. Ze szczytu rozpościera się jedna z najpiękniejszych panoram Tatr. Na Rysy można wejść także od strony słowackiej, a szlak ten jest uważany za łatwiejszy do pokonania, a od 2016 roku na części trasy zainstalowane zostały metalowe schody, ułatwiające zdecydowanie wejście.

4/26
CLOSE