Wielkanoc w Zakopanem


Kolorowo, wesoło, gwarnie – tak obchodzi się święta Wielkiej Nocy na Podhalu. Podobnie jak w innych regionach Polski i tu maluje się pisanki, święci zgrabnie przygotowane kosołki i oblewa się panny w lany poniedziałek. Jednak są w tym regionie tradycje, które przetrwały z dziada pradziada i nie sposób ich spotkać w żadnej innej części kraju. Dla tych obrzędów, dla tej uroczystej atmosfery, dla pięknych odświętnych strojów góralskich warto spędzić Wielkanoc w Zakopanem.


Regionalne tradycje

Jednym ze zwyczajów jeszcze praktykowanych w pobliskiej Bukowinie Tatrzańskiej jest „święcenie ducha”. Zgodnie z tradycją obrzęd polega na odpaleniu od kościelnych paschałów huby, z którą należy przejść trzy razy cały dobytek odmawiając modlitwy. To zapewnić ma pomyślność i szczęście. W Zębie natomiast było w zwyczaju by młode panny, jeszcze przed świtem obcięły sobie kosmyk włosów i umyły szybko głowę w potoku. Miało to zagwarantować piękną fryzurę. Bezwzględnie przestrzegano na Podhalu poszanowania dla świętego dnia i w Wielki Piątek nie można było podjąć żadnych prac gospodarskich.


Świętowanie w Zakopanem

Wielka Sobota to czas święcenia pokarmów. Górale udają się do kościołów ze starannie przygotowanymi kosołkami (koszyczkami), w których znaleźć można baranka z masła, oscypka, jajka barwione łuskami cebuli, słoninę, kiełbasę, moskola, a także sól czy chrzan. Tradycyjnie stroi się taki koszyk gałązkami jałowca. Po poświęceniu robi się zazwyczaj świyncelinę, czyli wszystkie produkty z koszyczka kroi się w kostkę i miesza w jednej misie zalewając kwaśną śmietaną. Nie ustąpiła tu też tradycja oblewania się wodą w lany poniedziałek.


Rodzinne święta w góralskim domku

Takie kolorowe, tradycyjne i radosne święta spędzić można w Zakopanym z rodziną wynajmując domek góralski. Wszyscy będą czuli się wygodnie i swobodnie, a podniosła atmosfera w miasteczku sprawi, że malowanie pisanek czy strojenie koszyczka będzie przyjemnością a nie obowiązkiem. Wspólnie spędzony rodzinny czas uprzyjemnią z pewnością spacery po malowniczych ścieżkach okolicy i Tatrzańskiego Parku Narodowego.

4/26
CLOSE